Για τον Θωμά εκεί ψηλά…

Ιανουάριος 18, 2018
Παίζοντας και τον Θωμά που τους παρακολουθούσε από ψηλά οι ποδοσφαιριστές του ΔΙΑ επικράτησαν με 3-1 του Απόλλων Καλυθιών και έμειναν στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος.
Θωνιάτης (πεν.), Χατζηφούντας και Χατζησουλεϊμάν τα γκολ των νικητών ενώ το γκολ του Απόλλων ήρθε από αυτογκόλ του Μάκη Μποϊλή. Συγκινητική στιγμή πριν την έναρξη της αναμέτρησης όταν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων άφησαν από ένα λουλούδι στην φωτογραφία του Θωμά Σακέλλη που κρατούσε ο πατέρας του και τα δύο του παιδιά.
Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν στο 6ο λεπτό ο Πανόπουλος πρόλαβε τον Σαχίνη με τον αμυντικό των Καλυθιών να τον ανατρέπει και τον Δημαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Θωνιάτης ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν ψάχνοντας από στημένες μπάλες τον τρόπο για να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή ωστόσο δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη φάση και απ’ τις δύο ομάδες παρά μόνο μια κεφαλιά του Θωνιάτη από φάουλ του Χατζησουλεϊμάν που πέρασε άουτ.
Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο ο ΔΙ.ΑΣ αφού στο 49’ ο Χατζησουλεϊμάν βρήκε τον Χατζηφούντα και εκείνος από διαγώνια θέση δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Ροδίτη κάνοντας το 2-0.
Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην συνέχεια και ενώ είχαν τις προϋποθέσεις δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να κλειδώσουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο επιθετικά και στο 71’ ξαναμπήκαν στο ματς όταν μετά από σέντρα του Παλάζη ο Μποϊλής στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.
Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα η ομάδα του κ. Χάσταλη είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2 αλλά ο Τσαραπατσάνης είπε «όχι» στο πλασέ του Μαθιού. Ο ΔΙ.ΑΣ προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και στο 85’ «κλείδωσε» το τρίποντο όταν μετά από εκτέλεσε φάουλ του Θωνιάτη η μπάλα στρώθηκε στον Χατζησουλεϊμάν και εκείνος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ροδίτη κάνοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Ο κορυφαίος
Καλύτερος της αναμέτρησης ο Ιμπραήμ Χατζησουλεϊμάν που έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, είχε μια ασίστ με το υπέροχο τέρμα του κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.
Παράπονα απ’ τον Δημαράκη για κάποια φάουλ έχουν οι φιλοξενούμενοι, χωρίς πρόβλημα οι Αλέκος και Καραμούτας.
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Γκεστένια, Μαριάς, Βλαντιμίροφ, Μποϊλής, Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Μπεκιρλάρι (87’ Δρόσος), Πανόπουλος (67’ Δουλγέκος), Πης (57’ Μαργαρίτης), Χατζηφούντας (86’ Συνεσίου)
Απόλλων Καλυθιών: Ροδίτης, Σαχίνης, Νικολός, Κυρίτσης, Μπάρδης, Γεωργιάδης , Φλεβάρης (50’ λ.τ Διακουράκης), Καντιμοίρης, Μαθιός (87’ Γιορδαμνής), Κίτσος, Παλάζης (86’ Φιλιππάκος)