Έκανε το τρία στα τρία η Εθνική 87-75 Εσθονία για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2019

Φεβρουάριος 24, 2018
Την δεύτερη εντός έδρας νίκη της και τρίτη στη φάση των ομίλων των προκριματικών του World Cup 2019 πέτυχε η Εθνική.
Σε μια αναμέτρηση που οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έλεγξαν τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, έφεραν στα… μέτρα τους την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος και παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των Εσθονών συνέχισαν δίχως απώλειες την πορεία τους.
Η «γαλανόλευκη» με τη νίκη αυτή έκανε το 3Χ3 και περιμένει την Μεγάλη Βρετανία (25/02, 18:00) για να διατηρήσει το απόλυτο στον όμιλό της. Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που ο Γιάννης Μπουρούσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους συμπαίκτες του με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ!
Οι Εσθονοί βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με μπροστάρη τον Ταλτς κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (9-11, 3′). Η Εθνική «χτύπησε» κοντά στο καλάθι και πήρε προβάδισμα με τον Μπουρούση (13-11, 6′). Το σκηνικό έμεινε ίδιο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με την Εθνική να προηγείται με 20-18, χάρη σε προσπάθειες από Μπουρούση και Μποχωρίδη.
Όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εσθονοί βρήκαν λύσεις από τα τρίποντα, χάρη στον Κέεντους (20-21, 11′). Ο Δημήτρης Κατσίβελης έδωσε λύσεις στην Εθνική στο ανοιχτό γήπεδο και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (26-23, 13′). Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, όμως η Εθνική κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να δίνει λύσεις (34-27, 18′). Ο Ταλτς έδωσε λύσεις στην Εσθονία και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 35-29 στο φινάλε του πρώτου μέρους.
Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Εθνική στο δεύτερο μέρος. Η «γαλανόλευκη» συνέχισε να σημαδεύει το low post και με τον Μπουρούση να είναι αποτελεσματικός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-34, 24′). Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν φέρει στα μέτρα τους το παιχνίδι και χάρη σε Μαργαρίτη και Βασιλόπουλο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (50-35, 26′). Η Εθνική διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και χάρη στον Μαυροειδή, αλλά και τον Βασιλόπουλο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (58-39, 28′). Ο Λούντζης με τρίποντο φώναξε παρών, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (61-39, 29′). Ο Όλμρε είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, για το 61-42.
Η Εσθονία προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και το κατάφερε, βρίσκοντας λύσεις από Κίτσινγκ και Σοκ (63-52, 33′). Το σκηνικό έμεινε ίδιο, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (69-61, 35′). Η Εθνική αντέδρασε, όμως και με επί μέρους 4-0 από Μπουρούση και Κατσίβελη ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-61, 36′). Η ευστοχία των Εσθονών από την περίμετρο έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σοκ να μαζέψει τη διαφορά σε κρίσιμο σημείο (78-70, 37′). Κάθε φορά που οι Εσθονοί προσπαθούσαν να απαντήσουν, ο Μπουρούσης έδινε λύσεις στην Εθνική (80-72, 38′). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα με την Εθνική να παίρνει τη νίκη και να κάνει το 3Χ3 στον όμιλο.
Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Σούλγκα (Ουκρανία), Νίκολιτς (Σερβία)
Δεκάλεπτα: 20-18, 35-29, 61-42, 87-75
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λούντζης 3, Κατσίβελης 6, Αθηναίου 1, Μπουρούσης 21, Μαργαρίτης 9, Μποχωρίδης 7, Σάκοτα, Βασιλόπουλος 17, Μαυροειδής 11, Γκίκας 3, Γιαννόπουλος 3, Κασελάκης 4
Εσθονία (Σοκ): Σοκ 16, Ταλτς 12, Κέεντους 8, Χέρμετ, Κανγκούρ 3, Ντόρμπεκ 4, Κούρμπας, Κάγιουπανκ, Όλμρε 3, Κίτσινγκ 14, Παασόγια 13, Κουλαμάε