Έκανε το 3/3 ο ΔΙ.ΑΣ (βίντεο)

Οκτώβριος 15, 2018
Την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια έκανε ο ΔΙ.ΑΣ που επικράτησε με 2-0 του Διαγόρα Βατίου για την 4η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και την Πέμπτη θα πάει στην Ρόδο για να δώσει το εξ αναβολής ματς απέναντι στον Διγενή Κοσκινού.
Οι γηπεδούχοι ήταν φλύαροι στο πρώτο μέρος, απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ όμως κατάφεραν με το ξεκίνημα του δευτέρου και μετά από 3 (!!) αλλαγές του Γιάννη Μανούσογλου στην ανάπαυλα να σκοράρουν με τον Δρόσο στο 46’ για το 1-0. Από εκεί και πέρα ο ΔΙ.ΑΣ δημιούργησε φάσεις για το 2-0 το οποίο και πέτυχε τελικά ο Χατζηφούντα στο 68’ γράφοντας το τελικό σκορ.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι τους στα αριστερά όμως το Βάτι ήταν καλά διαβασμένο και είχε κλείσει τους χώρους προς την εστία του Δαρζέντα.
Το σουτ του Μπεκιρλάρι δεν ανησύχησε τον έμπειρο πορτιέρο που είδε λίγα λεπτά αργότερα το δυνατό σουτ του Ιωαννίδη να περνά ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του.
Ο ΔΙ.ΑΣ δε μπορούσε να βρει χώρους και να δημιουργήσει και οι όποιες στατικές φάσεις είχε περνούσαν ανεκμετάλλευτες και η επόμενη τελική ενέργεια ήρθε στο 37’ όταν ο Χατζηφούντας μετά από μακρινή μεταβίβαση του Χατζησουλεϊμάν πλάσαρε άουτ.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΔΙ.ΑΣ πήρε προβάδισμα στο σκορ με μια απ’ τις τρεις αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Μανούσογλου. Ο Μανώλης Χατζηφούντας έκανε την κάθετη πάσα ο Δρόσος βρέθηκε σε θέση βολής και κεραυνοβόλησε τον Δαρζέντα για το 1-0.
Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρους, ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν αρκετές φορές στο δεύτερο γκολ με Φονσέκα, Δρόσο και Μαργαρίτη αλλά είτε ο Δαρζέντας δήλωσε παρών είτε τα τελειώματα τους δεν ήταν καλά και το 1-0 παρέμενε.
Τελικά αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη ήταν ο Μανώλης Χατζηφούντας ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα απ’ την περιοχή έκανε το 2-0 για τον ΔΙΑ. Το Βάτι προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς με τον Κατσαρή να εκτελεί φάουλ στο 82’ και τον Τσαραπατσάνη να αποκρούει και αφού και ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Αδάμου πέρασε άουτ το 2-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
Ο κορυφαίος
Ο Χρήστος Δρόσος με το που μπήκε στο ματς ξεκλείδωσε την άμυνα του Διαγόρα Βατίου με ένα υπέροχο τέρμα ενώ ήταν γενικά ιδιαίτερα κινητικός και αναστάτωσε σε πολλές περιπτώσεις την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.