Έφηβοι για… χρυσό! Η εθνική πόλο στον τελικό του παγκοσμίου

Αύγουστος 19, 2018
Τρελαίνει κόσμο η εθνική Εφήβων στο πόλο.
Οι Έλληνες διεθνείς επικράτησαν της Σερβίας με 9-8 και προκρίθηκαν στον σημερινό τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο που γίνεται στο Σομπατέλι. Με την Ισπανία θα κοντραριστεί η Γαλανόλευκη για το χρυσό (19.08.2018 / 17:45).
Πολύ μεγάλη επιτυχία στην υδατοσφαίριση… μέχρι την επόμενη! Την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο που διεξάγεται στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας πανηγυρίζει η εθνική Εφήβων, που επικράτησε της Σερβίας με 9-8.
Οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη θα αντιμετωπίσουν στον τελικό της Κυριακής (19.08.2018) την Ισπανία, που νίκησε με 12-11 την οικοδέσποινα του τουρνουά, στον ημιτελικό που προηγήθηκε χρονικά.
Αυτή είναι η δεύτερη σερί παρουσία της Ελλάδας σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος σε μικρότερες ηλικίες, αφού το 2017 -στο Βελιγράδι- η εθνική Νέων του Τεό Λοράντου είχε σηκώσει την κούπα.
Στο πρώτο μισό του αγώνα η εξέλιξη δεν ήταν και η καλύτερη για την Εθνική μας, καθώς οι Σέρβοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω και το σχετικό άγχος των διεθνών μας. Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν, οι Έλληνες πήραν μπρος, βελτίωσαν την άμυνα, βρήκαν λύσεις, με κορυφαίο τον Δήμου (που αναδείχθηκε δίκαια και MVP του αγώνα) και ισοφάρισαν (από 5-7) σε 7-7.
Καθοριστικό σημείο υπήρξε το τελευταίο μισό λεπτό της τρίτης περιόδου, όταν με το σκορ στο 7-7 οι Σέρβοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ούγκο Πιόβαν, που ήταν εξαιρετικός στον ημιτελικό. Στη συνέχεια η Ελλάδα κέρδισε αποβολή, πήρε τάιμ άουτ και σκόραρε με πολύ δύσκολο σουτ του Μπραΐμη στη γωνία.
Έτσι το 8-7 υπέρ των Σέρβων δεν έγινε ποτέ, αντίθετα έγινε υπέρ των Ελλήνων που μπήκαν με άλλο αέρα στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ του 9-8, όπως διαμορφώθηκε, παρά το γεγονός ότι οι Σέρβοι στα τελευταία τρία λεπτά έπαιζαν με… παραπάνω από τις συνεχόμενες αποβολές που δέχθηκε η ελληνική ομάδα (τέσσερις με μόνο την πρώτη να μετουσιώνεται σε γκολ για το 9-8, ενώ τις άλλες δύο εξουδετέρωσαν τα μπλοκ και την τελευταία μια εκπληκτική απόκρουση του Πιοβάν).
Ελλάδα – Σερβία 9-8 (1-2, 3-3, 4-2, 1-1)
Ελλάδα (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πιοβάν, Αλαμάνος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καλογερόπουλος 2, Κουρούβανης, Κεχαλάρης, Μπραΐμης 1, Γραμματικός, Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Πάτερος, Παπανικολάου 2, Δήμου 2, Μανθογιάννης
Σερβία (Στεβάνοβιτς): Μπούλαϊτς, Μπάρνκοβιτς, Στανόγεβιτς 1, Γκάνιτς, Ίλιτς, Μίτροβιτς Π. 2, Μίτροβιτς Αρ. 1, Μπάνοβιτς, Σουλτς 2, Μάριτς, Ράντοβιτς 2, Μίσοβιτς
Πληροφορίες: koe.org.gr