Αήττητη πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου η Καλλιθέα! Στην 3η και 4η θέση ο Ηρακλής 2000 και η ΑΕ Δικαίου

Απρίλιος 16, 2018

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η Καλλιθέα κατακτά το πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών Δωδεκανήσου και θα δώσει το «παρών» στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ εθνική κατηγορία τον Ιούνιο.

Η ομάδα του Χρήστου Μπίλια έφτασε αήττητη στον τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό του φάιναλ φορ τον Διαγόρα με σκορ 63-56, αν και όχι με ανάλογη ευκολία όπως πέρσι στην Ιαλυσό. Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, σαν να προετοιμαζόταν όλη τη σεζόν γι’ αυτό το ένα ματς, σαν να κράταγε τα χαρτιά του κρυφά για να δείξει στον τελικό το μέταλλο του πρώην πρωταθλητή.

Η Καλλιθέα γλίτωσε «από του χάρου τα δόντια» χάρη στην εμπειρία των παικτών της πλέον σκέφτεται το επόμενο βήμα της, τα μπαράζ, που ήταν εξ αρχής ο απόλυτος στόχος.

Την τιμητική τρίτη θέση πήρε ο Ηρακλής 2000 ο οποίος, μετά από τρεις ήττες από την ΑΕ Δικαίου, την κέρδισε με 58-53.

Α’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: Καλλιθέα – Ηρακλής 2000 87-64

Με δύο γρήγορα τρίποντα από τους Σκορδάλη και Γυφτάκη, η Καλλιθέα  προηγήθηκε 8-3 όμως ο Ηρακλής 2000 απάντησε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και με «βόμβες» των Γούναρη, Τόρα πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-11 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην περιφερειακή τους γραμμή, η πίεση που ήθελαν να ασκήσουν δεν τους έβγαινε και μόνο χάρη στο επιθετικό τους ταλέντο και την πολυφωνία που έχουν μπόρεσαν να ανακτήσουν την πρωτοπορία στο σκορ (16-11). Με το δεύτερο τρίποντο του Τόρα, οι Κώοι πλησίασαν 16-14 στο 7’ όμως με τον Παρδακά να φτάνει ήδη στους οχτώ πόντους, η Καλλιθέα προηγήθηκε 21-14 αλλά και 24-16 στο 8’ με τον Σκορδάλη να έχει 3/4 τρίποντα.

Οι Καρδαμιώτες στάθηκαν άτυχοι σε 1-2 επιθέσεις και η Καλλιθέα έφτασε για πρώτη φορά στο +10 με δύο βολές του Παναγιωταράκου.

Στο 14’ ο Παπακωνσταντίνου με 2/2 σουτ από τα 6.75μ. άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα (35-19) ενώ με το πρώτο δίποντο – μετά από πάρα πολλή ώρα – η Καλλιθέα άγγιξε το +18. Ο Ηρακλής 2000 είχε ν’ αντιμετωπίσει όχι μόνο τους καλούς σκόρερ της αντιπάλου (οχτώ τρίποντα σε 15’!) αλλά και τη δική του φθορά από τα φάουλ καθώς οι Γούναρης, Μόσχος και Τσιάτσιος είχαν ήδη από δύο φάουλ.

Μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο, η Καλλιθέα είχε χρησιμοποιήσει όλους της τους παίκτες ενώ είχαν σκοράρει οι εννέα από τους έντεκα του Χρήστου Μπίλια. Όσον αφορά στους «ροπαλοφόρους», είχαν σημειώσει μόλις έξι πόντους σε εννέα λεπτά της β’ περιόδου και εφτά μαζεμένους στο τελευταίο λεπτό…

Με τον Ενέα Τόρα να φτάνει τους 19π., ο Ηρακλής 2000 κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους είκοσι πόντους στο 27’ ενώ ο Χατζημάρκου μείωσε στους 15π. (60-45). Η Καλλιθέα έτρεξε ένα σερί 7-0 κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 67-45.

Το συνολικό σερί των γηπεδούχων ήταν 12-0 και στο 31’ ήταν μπροστά με 72-45 ενώ πλέον είχαν προσθέσει το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ και οι έντεκα «κίτρινοι».

Το υπόλοιπο παιχνίδι εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν το χρόνο και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κλείσουν το ματς με αξιοπρεπή εμφάνιση και ανταγωνιστικό ύφος.

Για τους νικητές, το σημαντικότερο πρόβλημα εν όψει τελικού άκουγε στο όνομα Φίλιππος Παπακωνσταντίνου ο οποίος είχε έντονες ενοχλήσεις στον αχίλλειο και δεν έπαιξε καθόλου στο β’ ημίχρονο, θέτοντας εν αμφιβόλω τη συμμετοχή του στο μεγάλο ματς τίτλου.

Δεκάλεπτα: 26-16, 47-29(ημιχρ.), 67-45, 87-64

Διαιτητές: Φάκαρος, Αντωνίου

Καλλιθέα (Μπίλιας): Παππάς 3(1), Παπακωνσταντίνου 6(2), Εκινέ 4, Παναγιωταράκος 9(2), Γυφτάκης 6(2), Μπιλλιάς 4, Παρδακάς 23(1), Μήτσης 4, Σκορδάλης 12(4), Κούρος Γ. 6, Δούβαλης 10.

Ηρακλής 2000 (Παπούλης): Μάμος 9(1), Σουφλάς 8(2), Τόρα 25(5), Γούναρης 8(2), Τσιάτσιος, Μόσχος 2, Δρόσος, Χατζημάρκου 8, Βουρλούμης 4.

*ενός λεπτού σιγή πριν το τζάμπολ στη μνήμη του Αχιλλέα Χατζημιχάλη.

Β’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: ΑΕ Δικαίου – Διαγόρας 51-63

Ο Διαγόρας προηγήθηκε με 0-9 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Τζομάκα να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ για να ψάξει τρόπο αντίδρασης στο πολύ γρήγορο προβάδισμα του αντιπάλου. Ο Γιάννης Βογιατζής διαμόρφωσε το 0-11 με δύο βολές, έχοντας πετύχει ο ίδιος τους εφτά πόντους της ομάδας του.

Με την είσοδο του Καλή και το πρώτο καλάθι του Παντελή Τριτσάρη, η ΑΕ Δικαίου προσπάθησε σιγά σιγά να ισορροπήσει το παιχνίδι. Το αρχικό της κέρδος ήταν το δεύτερο προσωπικό φάουλ τόσο του Ζάχου Καλούτσικου όσο και του Γιώργου Γεωργουλάκου ενώ κράτησε τον Διαγόρα άποντο για τέσσερα λεπτά (8-11). Ωστόσο, τρεις ολιγωρίες στην άμυνα επέτρεψαν στους «κυανέρυθρους» να σημειώσουν ισάριθμα τρίποντα από τρεις διαφορετικούς αθλητές και να ξεφύγουν εκ νέου με 8-20.

Από το αντιαθλητικό φάουλ του Παύλου Τσιλιγκίρη και τον Γιώργο Μαρουλλάκη να κάνει αισθητή την παρουσία του κοντά και μακριά από το καλάθι, ο «γηραιός» απέκτησε ένα καλό προβάδισμα στο 14’ (10-28), ενώ η ΑΕΔ, έχοντας ήδη δεδομένη απουσία αυτή του Γιώργου Χατζηγιακουμή, έβλεπε τα βασικά της ατού να έχουν κλειστεί πολύ καλά από την άμυνα του Διαγόρα.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Δρόσου, η διαφορά έγινε μονοψήφια στο 18’ (22-31) και το ημίχρονο έληξε με καλές άμυνες εκατέρωθεν.

Οι Κώοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Διαγόρα στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου και με την είσοδο του Γιάννη Αντωνόπουλου μείωσαν σε 26-31, για να «κολλήσει» το σκορ για περίπου τρία λεπτά. Εφόσον η ΑΕΔ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο σε αυτό το διάστημα, ο Διαγόρας την τιμώρησε. Έτρεξε ένα σερί 8-2 με τους Βασιλειάδη, Γεωργουλάκο και ξέφυγε 28-39 στο 25’.

Το ένστικτο επιβίωσης της ΑΕΔ μπήκε άμεσα σε λειτουργία. Μέσα σε τρία λεπτά, «απάντησε» στο σερί του Διαγόρα με δικό της 8-0 και μείωσε σε 36-39, με καλάθι του Τσιλιγκίρη και τον Λευτέρη Παρβαντώνη να γίνεται ο πρώτος παίκτης της ομάδας του με διψήφιο αριθμό πόντων. Ήταν, μάλιστα, εκείνος που ισοφάρισε σε 39-39 προτού ο Βογιατζής ευστοχήσει από τα 6.75μ., έχοντας μείνει άποντος από το α’ δεκάλεπτο…

Τα τρίποντα ήταν το πιο αξιόπιστο «όπλο» των «κυανέρυθρων» αν και ο Γεωργουλάκος δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός όσο συνήθως και ο Μαρουλλάκης είχε παροπλιστεί στον πάγκο. Έτσι, με δέκα τρίποντα μέχρι το 33’ (δηλαδή τους τριάντα από τους πενήντα πόντους) ο Διαγόρας πήρε προβάδισμα 41-52 σε μία κομβική χρονική στιγμή.

Με τη διαφορά να έχει εδραιωθεί σε αυτά τα επίπεδα, η αποστολή του Διαγόρα γινόταν πιο εύκολη όσο περνούσε η ώρα και με τον Καλούτσικο να πετυχαίνει και μία σειρά συνεχόμενων λέι απ, ο «γηραιός» κλείδωνε τη νίκη πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 10-20, 22-31(ημιχρ.), 39-42, 51-63

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος, Νικηφορίδης

ΑΕ Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος 7(1), Σπανός, Κοντός, Μανωλάς, Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 6(1), Τσιλιγκίρης 3, Παρβαντώνης 29(7), Αντωνόπουλος 2, Καλής 3.

Διαγόρας (Μάγος): Βογιατζής 11(2), Γεωργουλάκος7(1), Χατζηδημητρίου 3(1), Μαρουλλάκης 9(1), Μακρής 2, Δεληγιαννάκης, Πιέτρι 2, Βασιλειάδης 11(3), Κουλουμπράκης, Καλούτσικος 8, Μαρκουλής 10(3), Μόραλης.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 53-58

Χωρίς τον Νίκο Καλή, που υπέστη διάστρεμμα στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιτελικού με τον Διαγόρα, παρατάχθηκε η ΑΕ Δικαίου στο μικρό τελικό απέναντι στον Ηρακλή 2000, σε μία επανάληψη του περσινού μικρού τελικού που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πάλι σε φάιναλ φορ.

Παίζοντας ελεύθερα και χωρίς άγχος, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με δυναμικά δίλεπτα – τρίλεπτα για κάθε ομάδα. Ο Ηρακλής 2000 προηγήθηκε 13-17 ωστόσο η ΑΕΔ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 23-18 στο 12’ και 26-20 δύο λεπτά αργότερα με το δεύτερο τρίποντο του Γεωργαδάκη. Βέβαια, πριν τελειώσει το ημίχρονο οι Καρδαμιώτες φρόντισαν να μικρύνουν την απόσταση (30-27) και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την πρώτη φετινή τους νίκη επί της ΑΕΔ (μετά από τρεις ήττες στον Όμιλο).

Με περιφερειακά σουτ, ο Ηρακλής 2000 πήρε προβάδισμα 30-33 και εν συνεχεία το ματς πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το 34’ οπότε η ομάδα του Γιάννη Παπούλη ξέφυγε 45-52 και στο 36’ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (45-56) με κάρφωμα του Σούφλα στον αιφνιδιασμό, που ήταν και η ωραιότερη φάση του αγώνα.

Η ΑΕ Δικαίου προσπάθησε γρήγορα να μαζέψει τη διαφορά και στο 38’ με τρίποντο του Τριτσάρη έκανε το 50-56 και στα 57’’ ο Γεωργαδάκης το 52-56. Ο Δρόσος έβαλε μία βολή στα 31’’ αλλά ο Τόρα σημείωσε καθοριστικό καλάθι στα 13’’ τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-18, 30-30(ημιχρ.), 43-46, 53-58

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Μητσού

ΑΕ Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ. 13(1), Σπανός, Κοντός, Μανωλάς, Γεωργαδάκης 8(2), Τριτσάρης 18(2), Τσιλιγκίρης 4, Παρβαντώνης 10(1), Αντωνόπουλος.

Ηρακλής 2000 (Παπούλης): Μάμος, Σουφλάς 3, Τόρα 16(4), Γούναρης 8(2), Τσιάτσιος 8(2), Μόσχος 3, Δρόσος 9, Χατζημάρκου 10(2), Βουρλούμης 1.

ΤΕΛΙΚΟΣ: ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 63-56

Με πολύ καλή άμυνα ο Διαγόρας ήλεγξε τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κρατώντας την Καλλιθέα στους πέντε πόντους μέχρι τα μισά της περιόδου. Την ίδια ώρα, είχε εύθραυστο προβάδισμα στο σκορ με δύο βολές του Καλούτσικου (5-9). Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα και στα ριμπάουντ και σε φάση που προέκυψε από επιθετικό ριμπάουντ του Καλούτσικου, ο Μαρκουλής έκανε το 5-12 και ο Γεωργουλάκος ανέβασε τη διαφορά στο +10 στο 7’.

Ο Διαγόρας έκλεινε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, οι διεισδύσεις των γηπεδούχων κατέληγαν να …κουτουλάνε πάνω στους αντιπάλους τους και αν τα ελεύθερα σουτ του Μαρκουλή ήταν εύστοχα, η ψαλίδα στο σκορ θα είχε ανοίξει πολύ περισσότερο. Όμως, την ίδια στιγμή οι αποτυχημένες διεισδύσεις απέφεραν και φάουλ ψηλών (Καλούτσικος και Μαρκουλής από δύο φάουλ) και βολές (Δούβαλης, Παναγιωταράκος) για την Καλλιθέα που πλησίασε 12-17.

Μία Τεχνική Ποινή στον Κυριάκο Μάγο κι ένα αντιαθλητικό στον Μαρουλλάκη έδωσαν την ευκαιρία στους «κίτρινους» να μειώσουν κι άλλο από τη γραμμή των βολών (18-19) όμως ο νεαρός Χατζηδημητρίου τους έκοψε τη φόρα, για να τον μιμηθεί στην επόμενη επίθεση ο Μαρουλλάκης (18-25 στο 13’). Τα κυριότερα «αγκάθια» ήταν το 3ο φάουλ του Γεωργουλάκου αλλά και του Καλούτσικου, με τη διαφορά στα φάουλ να είναι 3-10! Η επικείμενη φθορά από τα φάουλ όμως δεν επηρέασε καθόλου το αμυντικό πλάνο του «γηραιού» που συνέχισε να πιέζει, να κλέβει μπάλες και να σημειώνει εύκολα καλάθια με τον Χατζηδημητρίου (18-29).

Η Καλλιθέα ήταν κάτι παραπάνω από απογοητευτική στην επίθεση, ακόμη και όταν έφτανε κοντά στο καλάθι, η μπάλα έβρισκε στεφάνη. Δεν αποτέλεσε, λοιπόν, έκπληξη που οι «κυανέρυθροι» ήταν μπροστά με 22-33.

Η πρώτη εντολή του Μπίλια στο β’ ημίχρονο ήταν οι παίκτες του να πιέσουν στην  μπάλα και να προσπαθήσουν για κλέψιμο. Τα δύο τρίποντα του Σκορδάλη έκαναν το 33-35 όμως ο Διαγόρας έβρισκε λύσεις από τον Μαρκουλή και τον Βογιατζή (35-41 στο 27’). Οι στιγμές ήταν κρίσιμες κι εκεί μίλησε η εμπειρία των Δούβαλη και Παναγιωταράκου. Με ένα σερί 6-0, το ματς ήρθε στα ίσια 86’’ πριν τελειώσει η 3η περίοδος (41-41). Ακόμη ένα καλάθι του Δούβαλη έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα στους γηπεδούχους και μαζί την ψυχολογία να γυρίσουν υπέρ τους τον τελικό.

Στα 5’’.4 ο Φάκαρος χρέωσε με αντιαθλητικό τον Μαρκουλή πάνω στον Σκορδάλη για το 44-41 του 3ου δεκαλέπτου αφού το τρίποντο του Σταύρου Παρδακά ήταν άστοχο.

Μαρκουλής και Γεωργουλάκος κράτησαν ζωντανό τον Διαγόρα (48-49) αφού η Καλλιθέα δεν προσπάθησε να πάρει το 4ο ή το 5ο φάουλ αντίστοιχα των παικτών του «γηραιού» ενώ ο Βογιατζής, με δίποντο στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το 48-51 με συνολικό σερί 4-10. Ο ίδιος από τη γραμμή των βολών έγραψε το 50-53 στο 36’, έχοντας «φάει μπόλικο ξύλο» από τους παίκτες της Καλλιθέας.

Με 2/2 βολές του Παρδακά, οι «κίτρινοι» πήραν προβάδισμα 1.41’’ για το φινάλε με 55-53 ενώ κέρδισε το 5ο φάουλ του Βογιατζή ύστερα από κλέψιμο στο κέντρο του γηπέδου. Ο Διαγόρας συμπλήρωσε ομαδικά και ο Παρδακάς εκτέλεσε ακόμη 2 βολές για το +4, στα 94’’.

Ο Γεωργουλάκος μείωσε με κρίσιμο τρίποντο στα 63’’ όμως το 5ο φάουλ του Μαρουλλάκη έφερε τον Παρδακά ξανά στη γραμμή (59-56) στα 43’’. Ο Μαρκουλής είχε 0/2 βολές στα 28’’ και εννέα δευτερόλεπτα μετά ο – ποιος άλλος – Παρδακάς «σφράγισε» τη νίκη τίτλου για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 12-17, 26-33(ημιχρ.), 44-31, 63-56

Καλλιθέα (Μπίλιας): Παπακωνσταντίνου, Εκινέ 7, Παναγιωταράκος 9, Γυφτάκης 3(1), Μπιλλιάς 6, Παρδακάς 12, Σκορδάλης 13(2), Κούρος Γ., Δούβαλης 13.

Διαγόρας (Μάγος): Βογιατζής 13(1), Γεωργουλάκος 12(4), Χατζηδημητρίου 7(1), Μαρουλλάκης 3(1), Πιέτρι, Βασιλειάδης 2, Καλούτσικος 8, Μαρκουλής 11(3).