Εθνική πόλο: Σάρωσε... τη Γαλλία

Ιανουάριος 11, 2017

Χαλαρό απόγευμα πέρασε η Εθνική πόλο των ανδρών στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Επικράτησε εύκολα με 16-7 επί της Γαλλίας στην 3η αγωνιστική των προκριματικών του World League.

Παρότι εμφάνισε κάποιες δυσλειτουργίες στην άμυνα, η ελληνική ομάδα βασίστηκε στην επιθετική της πολυφωνία και επέβαλε την ανωτερότητά της. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 3-0 στα πρώτα δυόμισι λεπτά του αγώνα, αλλά οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πλησιάσουν στο γκολ (3-2, 4-3 και 5-4). Η εθνική έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με σερί 3-0, ξέφυγε 8-4 και από κει και πέρα δεν αντιμετώπισε προβλήματα, με τον Αλέξανδρο Γούνα να είναι ο πρωταγωνιστής, ολοκληρώνοντας το ματς με πέντε γκολ.

Το επόμενο παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, που μετράει ως τώρα δύο νίκες και μία ήττα, είναι με αντίπαλο την Κροατία, στις 14 Φεβρουαρίου στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-1, 5-2, 3-1

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γεννηδουνιάς 1, Καπότσης 2, Αργυρόπουλος, Δερβίσης 1, Τίγκας 1, Ποντικέας, Δελακάς 1, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γούνας 5, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος
ΓΑΛΛΙΑ (Χρβόγε Χρέστακ): Νογιόν, Σονταντιέ, Μπασελιέ, Ντινό, Μπλαρί 1, Ροσιετά, Κρουσιγιά 3, Ιζντίνσκι 2, Μονερέ, Λαβερσάν 1, Βανπεπεσρταέτ, Κανόν, Ντιμπουά